Kocbekova cesta 23
3342 Gornji Grad
V DEOS Centru starejših mesečno pripravljajo razna predavanja namenjena stanovalcem in ostalim obiskovalcem. V septembru sta delovna terapevtka Špela Podvratnik in animatorka Špela Bitenc pripravili predavanje, Kako prepoznati prve znake demence. Obiskovalce je pozdravila tudi direktorica Centra Barbara Virant in jih seznanila, da bodo s podobnimi predavanji še nadaljevali.
Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki je v velikem porastu in prizadene možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje. Predavateljici sta povedali, da poznamo štiri oblike bolezni, najpogostejša pa je Alzheimerjeva bolezen. Ob prvih znakih bolezni se je dobro posvetovati z zdravnikom, saj so na voljo zdravila, ki demence ne pozdravijo, upočasnijo pa njeno napredovanje. Zdravila so učinkovitejša, če so predpisana v zgodnejši fazi bolezni.
Osebe z napredujočo demenco spremljajo različni vedenjski in psihični simptomi. Med temi sta predavateljici izpostavili depresijo in tesnobnost, ki sta pogost spremljevalec ljudi z demenco. Bolniki imajo pogosto blodnje ali halucinacije, motnje spanja, so apatični, tesnobni, se soočajo z motnjo hranjenja.
Pravilna komunikacija je zelo pomemben del pomoči dementni osebi. Predvsem je pomembna dnevna rutina in da imajo svoje stvari vedno na istem mestu. Življenje jim olajšamo tudi z raznimi varnostnimi ukrepi in se potrudimo, da jim čim dlje omogočimo samostojno opravljanje dnevnih aktivnosti. Poleg bolnika pa veliko informacij potrebujejo tudi svojci, zato sta predavateljici našteli nekaj ustanov, kjer svojcem pomagajo in jih ozaveščajo o demenci.
Tekst in fotografije. ŠS