Kocbekova cesta 23
3342 Gornji Grad
Študentje ljubljanske Fakultete za arhitekturo so pod vodstvom profesorja Mihe Dešmana predstavili svoje delo, v katerem so v Gornji Grad umestili različne stavbe, ki bi obogatile turistično ponudbo, domačinom dale prostor za druženje in mladim ter starejšim prostor za skupno življenje. Načrte, ki so jih pripravili, so v gornjegrajskem kulturnem domu predstavili zadnji petek v februarju, zanimanje za predstavitev je bila s strani krajanov velika. Obiskovalce in bodoče arhitekte je pozdravil župan Toni Špeh, ki upa, da se bo kateri od načrtov v kraju tudi uresničil.
Miha Dešman je s študenti arhitekture pred dvema letoma preživel nekaj dni v Gornjem Gradu. Kraj so dobro raziskali in ugotovili, kaj se v njem potrebuje. Naslednje študijsko leto so svoje načrte spravili v obliko, v kakršni so jih predstavili domačinom. Študentje bi v Gornji Grad smiselno umestili objekte, ki bi izboljšali življenje krajanov in obogatili turistično ponudbo. Izrisali so načrte za osnovno šolo z vrtcem, kulturni center, hotel, avtobusno postajo, gasilski dom, stanovanjsko naselje ob centru starejših in srednješolski center z internatom na območju nekdanje Smreke. Vse projekte so ustvarjalci tudi podrobneje predstavili.
Dešman, ki je domačin, je o Gornjem Gradu povedal, da je zaspal v razvoju, kar pa je po svoje dobro, saj kraja niso uničile neumne gradnje. Center kraja je cerkev z mogočno kupolo, okrog katere je treba načrtovati različne vsebine, ki sedaj manjkajo. Sam kraj ima veliko potencialov, ki bi jih lahko razvijali, predvsem verski turizem v povezavi z drugimi kraji ter lesno industrijo. Študentski projekt nakazuje razvoj kraja, kakor so si ga zamislili mladi arhitekti.
Dešman je povedal, da bi se v kraju najprej lotil ureditve skupnega javnega prostora, ker je le-ta zelo pomemben za kraj. Brez velikih investicij, z malimi prenovami, bi lahko različne programe umestili v ostanke graščine in Posojilnico, lahko bi uporabili tudi neizkoriščene objekte v kraju. S tem je tudi potrdil smiselnost gradnje ob ostankih graščine, v samo graščino pa bi umestil reprezentativne programe. Predvsem bi za te prostore ustrezali programi povezani z zgodovino.
Miha Dešman je otroška leta preživel v Gornjem Gradu. »Vsakič, ko se vrnem domov, se vrnem tudi v otroštvo. Vračam se v prostor, kjer je kupola katedrale središče in okrog tega središča je razporejen ves svet, Menina, Črnivec, Kašna planina, Lepenatka in Rogatec.«
Tekst in fotografije: ŠS